Словачкиот премиер Роберт Фицо повеќе не е во животна опасност, изјави вицепремиерот

Словачкиот премиер Роберт Фицо повеќе не е во животна опасност откако вчера беше застрелан повеќекратно во обид за атентат, изјави вицепремиерот.

Томаш Тараба за Би-Би-Си изјави дека операцијата на Фицо поминала „добро“ и дека на крајот се очекува да преживее. Претходно министерот за одбрана изјави дека Фицо „се бори за живот“ откако беше тешко повреден во нападот во градот Хандлова.

Осомничениот е уапсен на местото на престрелката.

Министерот за внатрешни работи, Матус Сутај Естока, го опиша како политички мотивиран обид за атентат.

По пукањето, Фицо итно бил пренесен во болница и поминал неколку часа на операција „борејќи се за својот живот“, рече министерот за одбрана Роберт Калинак, кој зборуваше на прес-конференција пред болницата во која Фицо се лекуваше.

Оттогаш нема официјално ажурирање за состојбата на премиерот, но неговиот заменик изјави за Би-Би-Си дека г-дин Фицо „во моментов не е во животна опасност“.

-Колку што знам, операцијата помина добро и претпоставувам дека на крајот ќе преживее, изјави Тараба.

Претходна вестЉупчо Палевски Палчо спроведен во Истражниот затвор во Шутка, ќе биде под посебни безбедносни мерки
Следна вестПелистер ја доби четвртата битка со Работнички и закажа нов финален двобој со МЗТ