Снежна лавина во Кина зароби 1.000 луѓе, снегот е висок 7 метри

Околу 1.000 туристи останаа заробени во зафрлено туристичко село откако лавини го погодија северозападниот кинески регион Ксинџијанг со метри снег и променливо време што ја отежнува евакуацијата, објави во вторникот државната телевизија. Патот до селото Хем, живописна дестинација во близина на границите на Казахстан, Русија и Монголија, каде што беа заробени туристи, веќе неколку дена е отсечен од лавини, пренесува Кинеската државна телевизија.

Селото се наоѓа во префектурата Алтај во Ксинџијанг, каде континуираните снежни врнежи во некои области траат веќе 10 дена, се вели во соопштението.

Обилните снежни врнежи предизвикаа десетици лавини по должина на големите делови на патиштата во планините Алтај кои водат до живописната област Канас, а некои туристи со хеликоптер беа пренесени на безбедно, објавија кинеските државни медиуми во текот на викендот.

Снегот што го донесоа лавините во некои делови достигна и до седум метри, а на многу места беше поголем од опремата за чистење снег, соопшти CCTV.

Работата на чистење на затрупаниот пат долг 50 километри започна пред една недела.

Напорите за спасување и отстранување на снег беа отежнати од камења, остатоци и стебла од дрвја измешани во снегот, откинати додека лавините се движеа низ падините на боровата и брезова шума кон долината на реката, што ги прави бескорисни ротационите машини за снег. Спасувачите посегнаа по лопати и багери.

.

Претходна вестНијаз Јусуфи повеќе не е дел од ФК Вардар
Следна вестНиколовски за роднините во М-НАВ: Чичко ми е вработен таму пред да се родам, а внукот е школуван во Јапонија, зарем тоа ви е најбитната тема?