Стојановски: Утре нормализација на јавниот превоз во Скопје, за денеска ќе се договориме дали ќе има превоз до 24 часот

Според претседателот на Синдикатот на ЈСП Скопје, Миќо Стојановски, вработените во ова претпријатие ќе треба да се договорат дали денеска од 17 до 24 часот ќе има јавен градски превоз во Скопје или не, по завршувањето на вонредната седница на Советот на Град Скопје на која беше донесена одлуката за доделување собвенции на јавното градско сообраќајно претпријатие.

Но како што најави, утре изутрина од 4:45 часот јавниот градски ќе продолжи нормално да функционира како во деновите наназад. по завршувањето на вонредната седница на Советот на Град Скопје на која беше донесена одлуката за доделување собвенции на јавното градско сообраќајно претпријатие.

„Благодарност до луѓево позади, 500 луѓе што денеска ни дадоа голема поддршка и смрзнаа на овие минусни температури. Благодарност и до 25-те советници во Советот на Град Скопје кои се и од опозицискиот дел што веќе е донесена одлука целосната субвенција за 2024 година на ЈСП да се префрли дали одеднаш или како ќе се договорат за да бидеме мирни во 2024 година“, изјави Стојановски по завршувањето на седницата.

Претходна вестМаж од Струмица пронашол изгубен паричник, а со картичките плаќал на интернет
Следна вестОд утре се очекува нормализација на градскиот превоз, изгласани субвенциите за ЈСП