Маж од Струмица пронашол изгубен паричник, а со картичките плаќал на интернет

СВР Штип поднесе кривична пријава против Ј.М.(22) од Струмица поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем“.

Пријавениот, на 18.09.2023 пронашол изгубен паричник со банкарски картички на лице од Штип, неовластено навлегол во електронскиот систем на трансакциските сметки на лицето и со неговите картички извршил неколку неуспешни трансакции на интернет.

Претходна вестГо истепала поранешниот сопруг: кривична за 36-годишна жена од Струшко
Следна вестСтојановски: Утре нормализација на јавниот превоз во Скопје, за денеска ќе се договориме дали ќе има превоз до 24 часот