Судот во Белград ги прогласи за оштетени родителите на убиените деца во ланскиот масакр

Во Вишиот суд во Белград без присуство на јавноста продолжува судењето на родителите на момчето кое на 3 мај минатата година уби девет негови врсници и училишниот чувар во ОУ „Владислав Рибникар“. Својата одбрана треба да ја дадат обвинетите Владимир и Миљана Кецмановиќ, како и инструкторот и сопственик на стрелиштето каде, како што се сомнева, момчето научило да пука, а прашања ќе можат да им поставуваат и родителите на убиените деца.

Во судот пристигнаа родителите на убиените деца, како и обвинетата Миљана Кецмановиќ, која се брани од слобода, додека нејзиниот сопруг е во притвор.

Вишото јавно обвинителство се откажа од сослушувањето на родителите на убиените деца, за да им овозможи да бидат присутни на судењето кога обвинетите ќе ја изнесат својата одбрана и да можат да поставуваат прашања.

Судот го прифати тоа барање и родителите денеска влегоа во судница.

Прашања, покрај родителите, на првообвинетиот Владимир Кецмановиќ ќе му поставуваат обвинителството, бранителите, оштетениот и судот.

Со одлука на судот, судењето се одвива без присуство на јавноста, поради заштита на интересите на малолетните жртви.

Инаку, еден од двајцата обвинители кои досега го застапуваа обвинението, Никола Ускоковиќ, е вратен во основното обвинителство, бидејќи е испратен на работа во ВЈТ, а постапката за избор на ова обвинителство се уште не е завршена.

Поради оваа причина, за прв пат во судот едно обвинение ќе го застапува главниот јавен обвинител на ВЈТ во Белград, Ненад Стефановиќ, кој беше присутен во судницата од самиот почеток на судењето.

Таткото на момчето убиец е обвинет дека сторил кривично дело – тешко кривично дело против општата безбедност, бидејќи на стрелиште однел 13-годишно дете и го научило да пука, како и за недозволено чување оружје во куќа.

Момчето К.К., кое во моментот на ова дело сè уште немало 14 години и затоа не одговарало кривично, со два пиштоли на татко му што ги зел на 1 мај ги застрелал своите соученици.

Кобниот ден ги ставил во ранецот, отишол на училиште и на првиот час уби 10 луѓе, а повредил уште пет деца и наставничка по историја.

Претходна вестУбаво: Во Пустец ќе се постави биста на македонскиот великан Гоце Делчев
Следна вестУапсени две лица за свирепото убиство во Прилеп, малолетниот го признал делото