СЗО донира заштитна опрема за Клиниката за инфективни болести

Светската здравствена организација (СЗО) во рамките на солидарити фондот донира лична заштитна опрема за здравствените работници на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби.

„Пратката содржи 293.700 парчиња опрема за лична заштита, односно 65.000 медицински маски, 122.000 N95 заштитни маски, 5.200 очила, 10.500 заштитни наметки и 91.000 ракавици, а вредноста на донацијата изнесува 305.000 американски долари“, соопшти Министерството за здравство.

Од таму велат дека се проверени сите предмети од испорачаната опрема за да се обезбеди исполнување на стандардите за квалитет и безбедност за здравствените работници во првите редови во борбата против Ковид-19

Претходна вестШестмина починати и 129 нови случаи на коронавирус во Македонија
Следна вестЧулев прифати најстрога дисциплинска мерка за својот советник кој нападна началник