СЗО со предупредување: Рекорден број заболени од морбили за три месеци во Европа

Светската здравствена организација (СЗО) предупредува на нагло зголемување на случаите на сипаници, а бројот во 2024 година би можел да го надмине исто така високото ниво од 2023 година. Според последните податоци, во првите три месеци официјално биле пријавени 56.634 случаи на сипаници, вклучително и во 45 од 53 земји од Европскиот регион на СЗО.

Во 2023 година биле пријавени вкупно 61.070 случаи – повеќе од половина од пациентите биле хоспитализирани, а починале 13 лица од 41 земја, додека во 2022 година биле регистрирани само 941 случај. Речиси половина од пријавените случаи во 2023 година се случиле кај деца на возраст под пет години, што ја одразува акумулацијата на деца кои пропуштиле рутинска вакцинација против мали сипаници и други болести што може да се спречат со вакцина за време на пандемијата на коронавирус.

Меѓу децата под пет години кои заболеле од сипаници во 2023 година, повеќе од три четвртини не примиле ниту една доза од вакцината против сипаници. Околу 99 отсто од овие деца не примиле две дози од вакцината против морбили, што им ја дава потребната заштита.

-Дури и еден случај на сипаници треба да биде итен повик за акција. Никој не треба да ги трпи последиците од оваа разорна, но лесно спречена болест. Ја поздравувам секоја земја што ги засилила своите напори да го запре преносот преку засилена вакцинација. Ги повикувам сите земји да преземат итни мерки, дури и таму каде што севкупниот опфат со вакцинација е висок, да се вакцинираат ранливите групи, да се покријат празнините во имунитетот и на тој начин да се спречи преовладувањето на вирусот во која било заедница, рече д-р Ханс-Хенри П. Клуге, регионален директор на СЗО за Европа.

Малите сипаници се вирусно заболување и едно од најзаразните болести во светот, се пренесуваат со дишење, кашлање или кивање и може да го зафатат секое неимунизирано лице со потенцијално сериозни компликации како што се слепило, енцефалитис, тешка дијареа и пневмонија. Вирусот останува активен и заразен во воздухот или на контаминирани површини до 2 часа.

-Зголемениот број на случаи на мали сипаници е јасен знак за дефект во опфатот со имунизација. Бидејќи случаите на сипаници продолжуваат да растат, потребна ни е итна владина акција за зајакнување на здравствените системи и спроведување на ефективни јавно-здравствени мерки за да се обезбеди заштита на сите деца од оваа опасна болест, што може да се спречи, рече Регина Де Доминисис, регионален директор на УНИЦЕФ за Европа и централниот регион на Азија.

Во светот се зголемува бројот на заболени од сипаници. Во 2023 година, имаше над 300.000 случаи на мали сипаници ширум светот, а бројките пријавени досега во 2024 година покажуваат дека вкупниот број за годината ќе се совпадне или ќе го надмине вкупниот број во 2023 година.

Претходна вестБез струја денеска повеќе делови од Скопје, вода ќе нема во Центар
Следна вестНе можеше подобро: Македонија доби група по мерка и ќе го почне СП во Хрватска