Уапсени 80 педофили во Франција

Оваа недела во Франција беа приведени 80 мажи осомничени за педофилија, меѓу кои и еден пратеник и двајца учители, во голема полициска акција која покажа дека има педофили во сите општествени слоеви. Акција од таков обем „никогаш не е видена“ во Франција, изјави Квентин Беван, претставник на новиот Оддел за малолетници на правосудната полиција, кој ја координираше операцијата.

Полициските службеници таргетирале профили на луѓе кои се во редовен контакт со деца, објавија западните медиуми.

Приведени се двајца учители, спортски тренери и еден надзорник во ученички дом за хендикепирани лица.

Осомничените биле на возраст од околу 30 до над 60 години.

Кај неколку од нив се пронајдени видео снимки и фотографии со педофилски содржини зачувани на компјутери и други дигитални уреди.

Десетици се осомничени за силување малолетници или сексуални напади.

Надзорникот веќе бил осуден за силување пред неколку децении, а можел да работи со деца бидејќи законски го променил својот идентитет, истакна Беван.

Министерот за внатрешни работи на Франција, Жералд Дарманин изјави дека истрагите се уште се во тек.

Претходна вестЦУК: Над илјада повици на 112 во последното деноноќие, најбарана Итната медицинска помош
Следна вест„Левица“: Никој не се грижи за бегалците од конфликтот во 2001 година