Уапсени двајца рекетари, прво му барале 6.000, па 12.000 евра на крушевчанец

Вчера во угостителски објект во Скопје биле уапсени двајца изнудувачи, односно рекетари. Тие од крушевчанец се обиделе да изнудат 18 илјади евра.

– На 27.12.2022 во 18.30 часот во угостителски објект на ул.„Васил Ѓоргов“ во Скопје, полициски службеници од Единицата за насилен криминал и Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје ги лишиле од слобода Д.З.(36) од с. Елово, Скопско и Р.А.(34) од Скопје.Тие се сомничат дека на 21.12.2022 од 41-годишно лице од Крушево, поради наводен долг и нерасчистени должничко-доверителски односи, со употреба на сила одзеле патничко возило „бмв“ и апарат за испитување на подземни води во вкупна вредност од околу 17.500 евра, информираат од МВР.

Според пријавеното, најпрво му барале 6.000, а подоцна и 12.000 евра за да му го вратат одземеното. Тие биле затекнати во угостителскиот објект при примопредавање на парите.

Кај нив биле пронајдени и одземени изнудените пари и фалсификувана лична карта. Двајцата се задржани во полициска станица и по целосно документирање на случајот, против нив ќе биде поднесена соодветна пријава.