Убиена 18-годишна девојка поради објавена фотографија на социјални мрежи

Полицијата во Пакистан го истражува убиството на 18-годишната девојка откако селските старешини повикале на нејзина смрт затоа што таа била на „контроверзна фотографија“ на социјалните мрежи. Таа е само последната жртва на таканареченото „убиство за чест“, пишува „Ројтерс“.

Пакистанската полиција соопшти дека девојчето било убиено откако советот на старешини, познат како џирга, наредил таа и нејзината пријателка, која исто така е на сликата, да бидат убиени. Потврдија дека меѓу осомничените се и некои роднини на убиената девојка.

– Некои луѓе објавија слики од двете девојчиња. Тие ја убиле едната, додека полицијата ја спасила другата, рече Масуд Кан, заменик-началник на полицијата во областа Колаи-Палас во планините во северозападен Пакистан во близина на границата со Авганистан.

Секоја година, стотици жени во Пакистан се жртви на убиства за чест, извршени од роднини под изговор дека дејствуваат во одбрана на честа на семејството. Групите за човекови права велат дека ваквите убиства се најчести во длабоко конзервативните рурални области.

Привремениот главен министер на Хајбер Пахтунхва Саид Иршад Хусеин Шах рече дека и наредил на полицијата да ги уапси одговорните. „Истражуваме“, потврди Кан, додавајќи дека се верува дека машките роднини на девојчето се вмешани во убиството. Тој истакна дека другата девојка била вратена кај нејзиното семејство откако судијата разгледал дали таа треба да се грижи за нејзината безбедност.

Јавните слики на жени се сметаат за табу во областа, објасни Кан. Ваквите убиства често се вршат за наводни престапи како што се бегство, заеднички живот со мажи надвор од брак или други прекршувања на верските и културните вредности, и покрај кампањите на групите за човекови права и построгите закони.

Претходна вестАкадемик Живко Попов е нов претседател на МАНУ
Следна вестУтре посебен режим на сообраќај во Скопје, ќе прават генерална проба за самитот на ОБСЕ