ВМРО-ДПМНЕ: Спасовски покажа сила кон народот и растури Бадников оган, a кон министрите од ДУИ…

Спасовски и Заев повторно удрија по граѓаните. Додека функционерите од ДУИ сечат торти и прават забава во новиот објект на министерството за политички систем, без маска и без почитување на мерките за заштита од Ковид-19, и за тоа институциите молчат и не покренуваат никакви постапки, МВР во текот на вчерашниот ден апсеше граѓаните за палење на Бадникови огнови, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

Во текот на вчерашниот ден во село Орман, беа уапсени 10тина лица заради палење на бадников оган, од страна полицијата.

-Оливер Спасовски по којзнае кој пат покажа сила врз граѓаните. Институциите во оваа држава за едни се мајка, а за други маќеа. Функционерите од власта секојдневно ги кршат мерките за заштита од КОВИД-19, а за тоа не видовме ниту една изречена казна или па некакво приведување, ама за тоа граѓаните и за минимално непочитување се апсат и казнуваат. Пред само неколку месеци, кафеани и дискотеки во сопственост на луѓе блиски на власта, работеа непочитувајќи ги забраните и протоколите за справување со пандемијата. До ден денес не видовме ниту еден решен случај, а истите локали повторно си работат, непочитувајќи ги протоколите под заткрилата на оваа криминална власт. Мерките и законите во оваа држава треба да важат за секого подеднакво, се додава во соопштението.

Претходна вестНиска облачност со повремено сонце, доцна попладне дожд
Следна вестГрадските татковци не водат некоја особена грижа за градот кој ние си го сакаме