Во Работнички добар – Димитар Тодоровски, кај Вардар добри – „Комити“

Скопски ФК Работнички постигна голема победа против ФК Вардар. Семафорот на големиот градски стадион на крајот од натпреварот во 27. коло од Првата македонска фудбалска лига покажа 2 – 0.

Со оваа победа „романтичарите“ стекнаа добра позиција во битката за опстанок во елитното друштво. Кај Вардар ситуацијата е малку потешка.

Првото полувреме помина без возбудувања и вистински акции за што можеби беше виновно и врелото сонце (натпреварот почна во 15 часот), но во вториот дел фудбалерите покажаа поголем квалитет и ангажираност. Во тимот на Работнички живост – поврзаност внесе и младиот Димитар Тодоровски кој како замена влезе на теренот. Не се чекаше многу и овој македонски талент го даде првиот гол на натпреварот во 75-тата мунута.

Вардарци се трудеа да изедначат, но се чини немаа доволно сила и тактика за тоа. Едноставно, кај најтрофејниот македонски фудбалски клуб на висина на задачата беа само навивачите, популарните „Комити“. Тие исполнија голем дел од Западна трибина и во познатиот свој навивачки стил го држеа во „ритам“ целиот натпревар. Комитите беа во голем број и покажаа како се сака својот клуб, како се навива за него и кога не му оди на теренот и како се прави атмосфера која е вообичаена за големите клубови во Европа.

Сепак, тоа на теренот не помогна. Пред самиот крај на натпреварот Вардар прими уште еден гол од Работнички.

И покрај поразот Вардар се наоѓа на првото безбедно место во вториот дел од табелата, но допрва му следат мечевите со конкурентите за опстанок во првата лига.

 

Претходна вестНародната банка ги информира корисниците: Воведенa е новa веб-услуга за автоматизирано преземање податоци од Курсната листа
Следна вестПриватните специјализанти бараат гаранции дека по изборите ќе го добијат бараното