Во скопските ковид-центри примени 24 нови пациенти, вкупно се лекуваaт 333 болни

Во ковид-центрите во Скопје во изминатите 24 часа се хоспитализирани 24 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно се лекуваат 333 лица, соопшти Министерството за здравство, додавајќи дека голем дел од пациентите се на кислородна поддршка.

Во изминатите 24 часа дома се пуштени 25 оздравени пациенти.

Во моментов на Кожната клиника во ковид-центарот се лекуваат 19 пациенти, на Клиниката за неврологија 20 болни, а на Институтот за ТБЦ се примени вкупно 18 пациенти со симтоми на коронавирусот, во ковид-центарот на Клиниката за нефрологија во моментов се сместени 21 пациент, на Клиниката за очни болести 6 пациенти, а на ОРЛ 17 болни. На Клиниката за гастроентерохепатологија лежат 24 пациенти.

Во ГОБ „8 Септември“ има вкупно 93 болни, а на Клиниката за инфективни болести лежат 88 пациенти, додека во Иститутот за белодробни заболувања кај деца Козле има 25 пациенти.

-Бројот на приеми во изминативе денови е стабилен и утрово до 8 часот имало 190 слободни места, а се очекува во тек на денот по направените исписи на оздравените пациенти да се ослободат и дополнителни места. Сите инфективни одделенија имаат довод на кислород и можат да згрижат пациенти кои имат потреба од кислородна подршка, велат од МЗ.

Од таму информираат дека вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 736 и има околу 606 празни болнички кревети во ковид-центрите.

Претходна вестУбаво, општина Карпош субвенционира поправки на лифтови и кровни површини
Следна вестПарламентот го изгласа новиот состав на ДИК