Време: Сончево до 37 степени, во Скопје до 34

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло, попладне со мала до умерена локална облачност.

Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 13 до 21, а максималната ќе достигне од 30 до 37 степен. УВ=8

Во Скопје, претежно сончево со слаб ветер од северен правец. Минималната температура ќе се спушти до 18, а максималната ќе достигне до 34 степени.

Во понеделник во попладневните часови, како и во вторник на места ќе биде на нестабилно со пороен дожд и грмежи, а локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме. Потоа повторно времето ќе биде стабилно и топло.

Претходна вестСЗО и ООН: Децата над 12 години треба да носат маски
Следна вестЗа еден ден казнеѕи 459 граѓани за неносење маски на лицето