Времето денеска сончево и топло, летни температури ќе има и викендов

Од УХМР информираат дека до почетокот на следната недела ќе се задржи сончево и топло време со мала локална облачност. Од следната среда се очекува промена на времето, проследена со зголемена облачност, врнежи од дожд, локална појава на грмежи, засилен ветер и опаѓање на температурата.

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала и локална облачност, информираат од Управата за хидрометеролошки работи (УХМР).

Оттаму велат дека ќе дува слаб и доумерен ветер од северен правец, а минималната тепература ќе биде во интервал од 3 до 9 степени, а максималната ќе достигне од 23 до 29 степени.

Во Скопје, пак, ќе биде сончево и топло со слаб доумерен ветер.

УХМР информираат дека до почетокот на следната недела ќе се задржи сончево и топло време со мала локална облачност. Од следната среда се очекува промена на времето, проследена со зголемена облачност, врнежи од дожд, локална појава на грмежи, засилен ветер и опаѓање на температурата.

Претходна вестМинистерката за култура уверува: По истрагата, ќе продолжи реконструкцијата на Универзална
Следна вестБез вода денеска неколку скопски општини