Министерката за култура уверува: По истрагата, ќе продолжи реконструкцијата на Универзална

Универзална сала ќе продолжи да се гради – уверуваат централните власти. Имено, министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска, по големиот пожар што ја зафати Универзална сала, денеска изјави дека Министерството за култура ги чека наодите од Јавното обвинителство, од Министерството за внатрешни работи, од Државниот инспекторат за труд, и упати уверување дека ќе продолжи реконструкцијата.

-Едно сакам да ја уверам македонската јавност, дека по завршувањето на овој процес, градежните активности ќе продолжат и Универзална сала ќе се изгради и Универзална сала ќе биде вратена на скопјани, рече министерката за култура и додаде дека она што се случи со Универзална сала, за жал, е една поразителна слика за сите.

Костадиновска-Стојчевска, одговарајќи на новинарско прашање, изрази жалење за настанатата ситуација зашто, како што рече, и како министерка за култура и како Министерство, поминавме двегодишен процес на убедување со Град Скопје за градската управа да ја препознае важноста на објектот, да не биде оставен на забот на времето, да не ги претрпи атмосферските промени што ги претрпе.

-Она што го предвидовме преку Информацијата на Влада е дека финализацијата на реновирањето на објектот е крајот на 2027 година. Меѓутоа, се надевам дека тој процес ќе биде забрзан затоа што Универзална сала, како што кажуваме од самиот почеток, и тоа како е потребна, рече министерката за култура, која повтори дека по добивањето на сите релевантни наоди може да се продолжи со градење.

Министерството за култура ќе продолжи со активностите со цел запазување на утврдениот рок, Универзална сала да биде вратена назад на скопјани и на граѓаните на Македонија.

Дали ќе се успее во запазување на роковите ќе остане да се види во наредниот период. Инаку, Униварзална сала добиваше повеќе рокови дека ќе биде завршена, ама реконструкцијата на салата се оддолжи со години и години.

Претходна вестВо рок од месец и пол треба да се вратат злоупотребените 2,2 милиони евра преку проекти од Еразмус програмата
Следна вестВремето денеска сончево и топло, летни температури ќе има и викендов