Uncategorized

Владата за 3 години двапати набавува софтвери за 40 милиони евра, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека Владата на Ковачевски за три години двапати набавува софтвери за 40 милиони евр. Од партијата посочуваат дека за ова институциите...

Двајца велештанци нападнале и полицајци среде полициска станица во Струга

Предлог за определување мерка притвор против двајца осомничени од селото Велешта, за кои постои основано сомнение дека сториле кривични дела – Спречување на службено...

Поранешниот заменик министер за култура Јаневски тврди дека му изнудуваат пари во Идризово

Поранешниот заменик министер за култура Јанко Јаневски, кој сега издржува 9-годишна затворска казна во КПУ „Идризово“, тврди за ТВ Алфа дека е изложен на...

Од 8 часот посебен режим на сообраќај во централното скопско подрачје

Поради одржување атлетска трка денеска од 8:00 часот ќе биде спроведен посебен сообраќаен режим на централното подрачје на град Скопје, информира Министерството за внатрешни...

Обвинителство: 20-тина пациенти се јавиле за да и помогнат на истрагата за Клиниката за...

Во тек се распити и на 20-тина пациенти кои до овој момент доброволно се јавија на телефонската линија на Основното јавно обвинителство Скопје за...

Солидарноста не се заборава: Еве како изгледа средното училиште Македонија во Малатија

Убава четирикатница е објект на новото училиште коешто во турскиот град Малатија ќе го носи името на Македонија, како израз на благодарноста на Турција...

КСЗД ќе поднесе тужба против МОН поради недостиг на учебници во основното образование

Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД) на денешната седница донела одлука да поднесе тужба за заштита од дискриминација од јавен интерес  против...

Изгаснат пожарот во „Дрисла“, не се соопштува што горело?

Набргу по избувнувањето, пожарот кој утрово избувнал во скопската депонија „Дрисла“ е  изгаснат од страна на скопската противпожарна бригада, информираат од Центарот за управување...

Македонските одбојкари во дуелот со Црна Гора сакаат да го заверат пласманот во осумфиналето...

Македонската машка одбојкарска репрезентација, по почетната победа против Данска на 33. Европско првенство (ЕП), група Ц, кое се игра во СЦ „Борис Трајковски“ во...

Пратениците се враќаат на работа: Сега ќе и тргне на Македонија на подобро?

Призавршуваат годишните одмори. Децата утре ќе одат на училиште, а еве веќе денеска пратениците ќе се вратат на работа. Колку ли ќе и тргне на...