Uncategorized

Подновена хоризонтална сигнализација на скопските улици и булевари

Во текот на изминатиот период обележани се вкупно 10.040 квадратни метри површина улици и булевари во градот, соопшти денеска Градот Скопје. Екипите на ЈП...

ССМ на протест пред Владата, поставени 21 столче за секој министер

Со поставување на 21 столче пред зградата на Владата, наменети за секој министер одделно, Сојузот на синдикатите на Македонија го продолжи вчера започнатиот штрајк...

Ѓоргиев: Историјата мора да остане надвор од политичкиот процес меѓу Македонија и Бугарија

Историјата мора да остане настрана од политиката. Ако зборуваме за иднината и го вклучуваме и минатото, тогаш тука многу тешко ќе има некакво решение,...

Позорникарите во Центар стартуваат во реонот на Зелено пазарче

Жителите на општина Центар кои живеат околу Зеленото пазарче денеска имаа средба со полицајци-позорникари коишто ќе се грижат за безбедноста. На средбата беа и...

Почина ракометарот Тот

Ракометарот на „Бутел“, хрватскиот интернационалец Денис Тот, починал денеска претпладне на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување (КАРИЛ). Тој бил примен во Ургентниот...

Град Скопје реагира: „Лајка“ е во милионски долгови трупани од раководството на Шилегов и...

Јавното претпријатие Лајка е во милионски долгови трупани од раководството на поранешниот градоначалник Петре Шилегов и СДСМ, реагира Град Скопје, откако претходно денеска  Лилјана Божиновска,...

Не сите од вакцинираните и прележаните имаат имунитет од ковид

Серолошката анализа покажа дека 86 отсто од вакцинираните и 75 отсто од невакцинираните кои прележале КОВИД-19, имаат имунитет. Сите тие држави кои ги ослободија...

Во Киев воведен полициски час, метро станиците ќе служат за скривници

Властите во Киев воведоа полициски час, со траење од 22 часот до 7 часот наутро. -Ова е неопходен чекор. Во сегашните услови на воена агресија...

Четири автобуси и две патнички возила вршеле меѓународен превоз на патници без соодветна документација

На 19.02.2022, од страна на полициски службеници од Полициската станица за Граничен премин Табановце и од Одделението за прекуграничен криминал Скопје при Регионалниот центар...

Петличковски немало да работи по принципот „ако Англија ги тргнала маските и ние веднаш...

Директорот на Институтот за имунологија Александар Петличковски и официјално е нов претседател на Комисијата за заразни заболувања. Досегашниот претседател Жарко Караџовски и натаму останува...