Забрането пливање на плажите во Лос Анџелес откако во Тихиот океан се излеале 54.000 литри отпадна вода

Повеќе од 54.500 литри сурова отпадна вода се излеа во Тихиот Океан, што ги натера локалните здравствени власти во Лос Анџелес да ги предупредат жителите да не пливаат во водата на плажата Доквејлер, плажата Венис и околината.

– Не се знае кога ќе биде укината забраната, но луѓето треба да избегнуваат вода и влажен песок, од реката Балона до 1,5 километар северно од плажата Венеција и еден 1,5 километар јужно од Доквејлер, објави Секретаријатот за јавно здравје на областа. Лос Анџелес, пренесува Фокс њус.

Излевањето на канализацијата  започна во средата и заврши околу пладне во четвртокот, додадоа властите.

Засега нема информации за тоа како штетни материи влегле во океанот, пишува Лос Анџелес Тајмс.

Здравствените власти започнаа со тестирање на водата во петокот, а забраната ќе остане во сила додека два теста не покажат дека нивото на бактерии ги исполнува безбедните здравствени стандарди.

Претходна вестПосебен режим на сообраќај во Скопје
Следна вестВо Скопје ќе се одржат „Беломорски Видувања”, средба на Македонците од Егејскиот дел на Македонија