Во Скопје ќе се одржат „Беломорски Видувања”, средба на Македонците од Егејскиот дел на Македонија

Во Скопје денеска ќе се одржат третите по ред „Беломорски Видувања”, најмасовна средба на Македонците од Егејскиот дел на Македонија.

Како што соопштија организаторите на средбата, на настанот најавено е присуство над 500 гости, меѓу кои и претседателот на ВМРО – ДПМНЕ, преставнци на црквата,  министри, градоначалници, претседателот на МАНУ, историчари, општественици.

Претходна вестЗабрането пливање на плажите во Лос Анџелес откако во Тихиот океан се излеале 54.000 литри отпадна вода
Следна вестШвајцарецот Немо победи на Евровизија па го скрши трофејот, си го повреди и прстот