Загрижувачко: 196 новозаразени од вирусот, 8 пациенти починале

Починаа осум пациенти од корона вирусот. Ова пред малку го соопшти министерството за здравство преку Фејсбук.

-Во последните 24 часа се направени 1213 тестирања, а регистрирани се 196 нови случаи на ковид-19.

Новозаразените се ви овие градови:

– Скопје 90, Куманово 17, Штип 5, Прилеп 1, Тетово 45, Струга 8, Велес 1, Битола 4, Охрид 11, Гостивар 8, Крива Паланка 1, Пехчево 2, Свети Николе 1 и Ресен 2 лица.

Починати се осум пациенти, четири од Скопје, еден од Струга, еден од Охрид, еден од Гостивар и еден од Ресен.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа две лица од Скопје, пациентка на возраст од 76 години, хоспитализиран пред 10 дена, пациент на возраст од 67 години, хоспитализиран пред 8 дена и пациентка од Гостивар на возраст од 31 година, на болничко лекување од 26 мај.

Во ГОБ „8 септември“ починаа двајца пациенти од Скопје на возраст од 43 години-хоспитализиран на 11 јуни, пациентка на возраст од 59 години, хоспитализирана на 10 јуни и пациент од Струга на возраст од 56 години, хоспитализиран на 2 јуни.

Во болницата во Битола почина пациент од Ресен на 68 години, хоспитализиран во текот на вчерашниот ден. Во болницата во Охрид почина пациент на возраст од 81 години, хоспитализиран на 10 јуни.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 11 оздравени пациенти.

Досега во Македонија се направени вкупно 42.262 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 3895, бројката на оздравени пациенти е 1705, на починати е 179, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2011.

Претходна вестПокрај градоначалникот на Гази Баба, уште една вработена е позитивна на Ковид-19
Следна вестВМРО-ДПМНЕ: Најцрн ден од корона кризата, а Заев шпекулира датуми, додека Филипче крахира