Започна штрајкот на јавниот превоз во цела Германија, се очекуваат големи проблеми

Flexity Alexanderplatz Dircksenstrasse Foto : Sven Lambert Datum : 21.08.2013 Es gelten die AGB des Fotografen. Der Fotograf uebernimmt keine Gewaehrleistung bei einer eventuellen Verletzung Rechte Dritter. Bankverbindung Deutsche Bank 24 - BLZ 10070024 Kto 1615277 Jegliche Veroeffentlichung ist honorarpflichtig, zuzueglich 7%MwSt! Urhebervermerk wird gem. Paragraph 13 UrhG verlangt!

Во многу германски сојузни покраини утринава почна дводневен штрајк на јавниот превоз. Патниците може да очекуваат значителен прекин бидејќи автобусите, трамваите и метрото престанаа да сообраќаат на многу места. Синдикатот „Верди“ свика дводневен штрајк, кој ќе трае до петок.

Берлин, Хамбург, Долна Саксонија, Саксонија-Анхалт, Северна Рајна-Вестфалија и Рајнска област-Пфалц беа погодени од штрајкот. Денес се планирани протести во повеќе градови.

Повеќето приградски возови или регионални автобуси, кои не ги управуваат општинските работодавци, нема да бидат засегнати.

Регионалниот и меѓуградскиот железнички сообраќај исто така не штрајкуваат и тој ќе се одвива според вообичаениот возен ред.

Работниците организираа неколку штрајкови во последниве недели во услови на напнати колективни договарања со речиси секоја транзитна агенција во земјата.

Вработените во Баварија исто така се вклучени во преговорите, но остануваат под договор и не може да учествуваат во штрајкови.

Нови штрајкови се планирани за следната недела во разни денови на разни локации, иако синдикатот „Верди“ најави дека главниот ден на штрајкот ќе биде петок.

Групата климатски активисти „Петок за иднината“ најави дека планира да организира протести и в петок барајќи поагресивна акција во борбата против климатските промени и поголеми инвестиции во јавниот транспорт.

Германија неодамна беше погодена од повеќекратни штрајкови во секторот на јавниот транспорт.

Претходна вестИ инспекторите и трговците утре се на потег
Следна вестУчилиштата и градинките ќе плаќаат 35 отсто поевтино парно