Земјотрес и во Босна и Херцеговина

Земјотрес со јачина од 3,5 степени утрово околу пет часот ја погоди Босна и Херцеговина.

На него му претходеше земјотрес со јачина од 2,6 степени според Рихтеровата скала, кој се случи нешто по три часот наутро.

Според првите информации, епицентарот на земјотресот е на 27 километри североисточно од Требиње.

Според корисниците на веб-страницата на ЕМСЦ, во Сараево е почувствуван благ, но долг потрес, додека во Зеница, потреси придружени со силен звук.

Околу пет часот наутро потрес на земја имало во Црна Гора, во близина на границата со БиХ, а земјотресот бил два степени по Рихтеровата скала, а почувствуван е и во Требиње и Билеќа.

Претходна вестВремето денес облачно со повремен локален дожд
Следна вестУлиците кај Собрание во Центар четири часа ќе немаат струја