Алијансата бара повлекување на учебникот по албански јазик, ДУИ влегла во лекција за кратенките

Повлекување на учебникот по албански јазик за петто одделение во основно образование побара денеска опозициската партија Алијанса за Албанците. Партискиот портпарол Наим Бајрами рече дека причина за тоа е злоупотребата на учебникот за партиска пропаганда на владеачката партија ДУИ.

– Со години го креваме гласот против различните облици на партизација на образованието. Од оваа власт слушнавме само ветувања дека ќе работат на деполитизација, а во реалноста го направија спротивното, со воведување на партијата во секоја пора на образованието. Неодамна партијата влезе и во учебниците и во текстовите на најчувствителните возрасни групи. ДУИ веќе влезе како пример во учебникот по албански јазик за петто одделение, поточно на лекцијата за кратенки, каде што се споменуваат примери на земји и меѓународни институции, рече Бајрами.

Како што додаде тој, ова е „скандалозна злоупотреба на учебниците за партиска пропаганда, за индоктринација на деца, слично како во времето на комунизмот и времето на другарот Тито и другарот Енвер“.

– Тоа е срамна сервилност на самиот автор Вехби Кадриу, таткото на поранешниот кандидат на ДУИ, Ендрин Кадриу, кој потоа беше назначен за директор на Радиодифузија, изјави Бајрами, нарекувајќи го притоа министерот за образование и наука Јетон Шаќири – „министер за уништување на образованието“.

Претходна вестКисела Вода доби модерен пазар од затворен тип
Следна вестМеџити: Груби и Османи со најслаби резултати, од 170 проекти на ДУИ реализирани се само два