Австриска полиција: Дознавме кој е на видеото од Виена, тоа не е Данка

Австриската полиција рано утринава соопшти дека двегодишната Данка Илиќ, која исчезна минатиот вторник во приградската населба Бањско поле, во близина на градот Бор во Србија, ја нема на видеото снимено во Виена, пренесува Телеграф.

Српски државјанин кој живее во Виена им пријавил на српските власти дека забележал мало дете во придружба на две возрасни жени на трамвајска станица. Забележувајќи ја сличноста меѓу девојчето и двегодишното дете исчезнато во Србија, тој ги снимил трите луѓе и снимката ја сподели со српските власти.

Со оглед на тоа што роднините по прегледувањето на сликите изјавиле дека најверојатно станува збор за исчезнатото девојче, по наредба на Јавното обвинителство на Виена, фотографиите ги објави државната полициска управа на Виена на 3 април 2024 година. Сега е разјаснет идентитетот на луѓето од сликите и воспоставен е контакт со нив.

Врз основа на истрагата и придружните факти, јасно и без никакво сомневање може да се исклучи врската меѓу лицата прикажани на објавените фотографии и исчезнатото девојче од Бор, соопшти австриската полиција. Од таму додаваат дека ја продолжуваат истрагата во исчезнувањето на девојчето.

Австриската полиција вчера побара помош од граѓани кои знаат каде се наоѓаат жените кои биле во друштво со девојче која личи на Данка.

Инаку, австрискиот портал Космо синоќа напиша дека е лоцирана едната од двете жени од видеото. Тие додадоа дека една од жените, Романка, тврди дека на видеото не е Данка, туку нејзината ќерка.

Новинарите преку група на Фејсбук ја контактирале жената А.Ц.С.(36). Според нив, таа е романска државјанка и живее и работи во Виена. Таа, како што велат, била „нервозна“ кога дознала што се случува.

Претходна вестБез струја делови од општините Аеродром, Карпош и Кисела Вода
Следна вестПочна кампањата за претседателските избори, кандидатите со први митинзи и средби со граѓани