Бугарија в недела повторно на предвремени избори

Бугарските гласачи во недела ќе одат на нивните шести предвремени парламентарни избори во последните три години, но аналитичарите велат дека шансите за стабилна коалиција што може да стави крај на долгиот период на политичка нестабилност се мали. Бугарија, најсиромашната членка на Европската унија и една од нејзините најкорумпирани држави, се бори со честите промени на владата откако антикорупциските протести во 2020 година помогнаа да се собори коалицијата предводена од централно-десничарската партија ГЕРБ.

Претседателот Румен Радев мораше да назначи пет привремени влади почнувајќи од 2020 година, бидејќи последователните избори не донесоа јасен резултат и создадоа нестабилни коалиции кои брзо се распаднаа. На Бугарија и треба стабилна и добро функционална влада за да го забрза протокот на средства од ЕУ кон лошата инфраструктура и да ја охрабри да се приклучи на еврозоната и целосно да учествува во отворената европска Шенген зона.

Плановите за влез во еврозоната веќе двапати беа одложени поради погрешниот начин на справување со проблемот со инфлацијата. Бугарија и нејзиниот северен сосед Романија ги укинаа проверките на пасошите на 31 март за оние што одат во или од Шенген зоната по воздушен и морски пат, вклучително и повеќето други земји-членки на ЕУ, но патниците по пат и железница сè уште се соочуваат со проверки.

Апатијата е еден од главните предизвици на изборите в недела, кога бугарските гласачи ќе ги изберат и своите претставници за Европскиот парламент. Длабоко недоверба кон политичката класа која ја гледаат како корумпирана и неспособна, многу Бугари не веруваат дека нивните гласови ќе променат нешто.

Претходна вестМицотакис му одговори на Мицкоски: Кога некој е избран за премиер не е замисливо да вели дека „индивидуално се идентификувам како Македонец но официјалното името на мојата земја е Северна Македонија“
Следна вестПоништена е одлуката за изградба на 12 габаритни згради во Црниче