Дончиќ ја доби наградата за најдобар стрелец во НБА

Големиот кошаркарски талент, Лука Дончиќ, ја доби наградата за најдобар стрелец во НБА во сезоната 2023/24, објавено е на официјалната веб-страница на натпреварувањето. Словенецот зад себе има брилијантна сезона, се наоѓа во потесниот круг за МВП наградата.

Дончиќ имаше просек од 33,9 поени по натпревар, најмногу во НБА. Тој шутираше 48,7 отсто од поле, 38,2 отсто од три и 78,6 отсто од линијата за слободни фрлања.

Дончиќ со 25 години е најмладиот добитник на оваа награда по Кевин Дурент во сезоната 2011/12.

Претходна вестМалолетник од Тетово украл возило, па бегајќи оштетил друг автомобил
Следна вестМакедонец со мозочен удар со медикоптер транспортиран од Унгарија во Македонија