Гари Каспаров: Путин го уби Навални „полека и јавно“

Двајца познати Руси, шахистот Гари Каспаров и уредникот Дмитриј Муратов денеска изјавија дека рускиот режим е одговорен за смртта на најголемиот критичар на Кремљ Алексеј Навални, додека познатиот писател Борис Акунин рече дека Навални станал бесмртен.

Противникот на Кремљ и поранешен светски шампион во шах Гари Каспаров рече дека Владимир Путин го убил Навални „полека и јавно“.

– Путин не успеа брзо и тајно да го убие Навални со труење, па полека и јавно го уби во затвор, напиша рускиот шахист.

Навални беше убиен затоа што ги разоткри Путин и неговата мафија како измамници и крадци, како и што се, додаде Каспаров, пренесе Франс прес.

Рускиот новинар и добитник на Нобеловата награда за мир Дмитриј Муратов ја прогласи смртта на Навални за „убиство“ и нагласи дека затворските услови довеле до тоа.

Муратов беше уредник на независниот медиум Новаја Газета, кој престана да се објавува по руската инвазија на Украина, беше прогласен за „странски агент“ во Русија и ја продаде Нобеловата награда на аукција за 103,5 милиони долари, велејќи дека ќе ги донира средствата на децата бегалци во Украина.

Писателот Борис Акуњин рече дека Навални „станал бесмртен“. „Убиениот Алексеј Навални ќе биде поголема закана за диктаторот од живиот Алексеј Навални. Диктаторот веќе не може ништо против него, Навални стана бесмртен“, напиша Акуњин, во егзил од 2014 година. „На крајот, тој ќе го закопа Путин“, додаде писателот.

Претходна вестТарвари организира конгрес на АА пред фракцијата на Села
Следна вестТаравари: Ова е легитимниот конгрес на АА