Тарвари организира конгрес на АА пред фракцијата на Села

Во рамките на Алијансата за Албанците има обид за ставање на крај на расколот. Арбан Таравари, актуелниот лидер, организира партиски конгрес закажан за вечерва (16.02.) со цел да го смени Зијадин Села, поранешниот претседател и актуелен шеф на Централното собрание.

Причина за раздорот е приклучување на Таравари кон албанската опозиција

Партијата, клучен дел од владејачкото мнозинство, доживува раскол додека Таравари се усогласи со партиите во албанскиот опозициски блок. Ова доведе до инциденти и предизвика раскол во партијата.

Фракција предводена од Зијадин Села и поддржана од ДУИ која не се согласува со политиките на Таравари, иницираше исклучување на двајца министри од редовите на Алијанса на Албанците Дополнително, Таравари се изјасни за кандидатура за претседател на државата.

Зијадин Села, жесток противник на одлуките на Таравари, презема акција со поттикнување смена на Таравари. Села закажува контра-конгрес за во недела (18 февруари) на кој ќе се расправа за разрешувањето, што дополнително ќе ги ескалира тензиите во Алијансата.

Целиот текст прочитајте го ОВДЕ

Претходна вест(Видео) Тошковски: Решението е едно и многу лесно, 61 пратеник да стиснат копче со што ќе го изменат Законот за патни исправи
Следна вестГари Каспаров: Путин го уби Навални „полека и јавно“