Големи поплави во Италија по излевање на река

Неколку домови беа откорнати од светот денеска откако реката Monsoon dei Sassi излета од коритата во близина на градот Кампосампиеро во Падова и предизвика поплави поради еднонеделните поројни дождови што ја зафатија северна Италија, јави италијанската новинска агенција АНСА.

На помош на лицата кои останале во изолираните домови со помош на амфибиско возило и пумпи им дошле екипи на противпожарната служба.

Екстремните временски услови особено тешко ги погодија северните италијански региони Венето и Ломбардија, при што Милано ги доживеа најсилните врнежи во последните 170 години.

Вчера исчезна 66-годишен маж, за кој се претпоставува дека починал откако паднал во реката Серенца во близина на Комо кога мост се урна поради обилните дождови и надојдените води.

Научниците велат дека климатската криза предизвикана од стакленички гасови предизвикани од човекот ги прави екстремните временски настани како што се топлотните бранови, сушата, силните бури и поплавите почести и поинтензивни.

Претходна вестНема крај на нападите од улични кучиња, полицијата во Скопје доби нови три пријави
Следна вестВремето денеска нестабилно со повремен дожд