Лавров и се закани на Франција: Воен инструктор или платеник во Украина е легитимна цел на нашата војска

Секој француски воен инструктор испратен во Украина би бил „легитимна цел“ за руските вооружени сили, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров откако украинските власти открија дека бараат помош од Франција за обука на нивните војници.

– Што се однесува до француските инструктори, мислам дека тие веќе се на украинска територија. Без разлика на нивниот статус, воените службеници или платениците претставуваат легитимна цел за нашите вооружени сили, рече Лавров.

Главниот командант на Украина минатата недела изјави дека потпишал документи кои наскоро ќе им овозможат на француските воени инструктори пристап до украинските центри за обука.

Францускиот претседател Емануел Макрон, кој оваа недела ќе се сретне со украинскиот претседател Володимир Зеленски за време на 80-годишнината од Денот Д во Франција, наскоро може да објави мала коалиција на земји кои сакаат да испратат инструктори во Украина, објави „Монд“.

Рускиот претседател Владимир Путин минатата недела изјави дека веќе има „специјални сили под маската на платеници“ во Украина. Државната новинска агенција ТАСС, пак, ја цитираше портпаролката на Министерството за надворешни работи, Марија Захарова, која во контекст на инструкторот изјави дека Москва добила извештаи за неодамнешното распоредување на француски војници во Украина.

Претходна вестЦаринска управа: Запленети 22 часовници вредни 272.000 денари
Следна вестПетровска: На СДСМ и е потребна подлабинска реформа за да се повратат незадоволните членови