Летечките такси возила би можеле да полетаат за две години

Првото летечко такси без возач може да полета во Велика Британија во рок од две години според владините планови, кои исто така предвидуваат редовна испорака на беспилотни летала за медицински цели до 2027 година.

Министерството за транспорт го објави својот акционен план за иднината на летовите, според кој летечки такси без екипаж ќе бидат воведени до 2030 година.

Планот до крајот на деценијата, исто така, предвидува редовна употреба на беспилотни летала за борба против криминалот, како и за испорака за службите за итни случаи.

Спроведувањето на стратегијата ќе доведе до усвојување на технологија „кога ќе биде ограничена на доменот на научната фантастика“, според Министерството за транспорт, а технологијата на беспилотни летала може да придонесе 45 милијарди фунти (околу 52 милијарди евра) за економијата на земјата до 2030 година.

Министерот за воздухопловство и технологија Ентони Браун рече: „Модерната технологија за батерии ќе го преобликува транспортот каков што го знаеме. „Од летечки такси до беспилотни летала за итни случаи, работиме на тоа да обезбедиме Велика Битанија да биде во првите редови на оваа драматична промена во транспортот, подобрување на животот на луѓето и зајакнување на економијата“.

Предлозите вклучуваат и дозвола за летање на дронови без да се одржува визуелен контакт со нив (BVLOS) за да се овозможи развој на секторот.

Исто така, целта е да се обноват помалите аеродроми кои би можеле да функционираат како писти за електрични авиони кои полетуваат вертикално. Плановите развиваат стандарди за беспилотни летала за да ја зголемат јавната безбедност и да најдат начини да ги вклучат локалните власти и заедниците за да искористат потенцијални економски и социјални придобивки.

Претходна вестВо сообраќајка на автопатот Велес – Скопје загина маж, тројца се повредени
Следна вестСтевчо Јакимовски со обраќање од Крушево