Македонија од четвртиот „шешир“ ги чека противниците за пласман на СП

Фудбалската репрезентација на Македонија, вечерва, ќе ги дознае противниците во квалификациите за Светското првенство во Катар. Македонија е сместена во четвртиот „шешир“, заедно со Босна и Херцеговина, Словенија, Албанија, Бугарија, Израел, Белорусија, Грузија и Лукембург.

Носители на ждрепката која во 18 часот ќе започне во Цирих ќе бидат Белгија, Франција, Англија, Португалија, Шпанија, Италија, Хрватска, Данска, Германија и Холандија.

Директен пласман на Светскоот првенство ќе изборат само победниците на групите. Второпласираните и две најдобри репрезентации од Лигата на нации ќе играат бараж. Тие 12 селекции ќе бидат поделени во три групи, со по четири тима, ќе се игра полу-финале и финале, а само победниците ќе се пласираат во Катар.

Квалификациите за Катар ќе започнат во март наредната година.

Претходна вестОбвинение за скопјанец кој пијан ја силувал својата ќерка
Следна вестПронајдени мигранти во камион