МОБ подгоготвува премиера за на „Охридско лето“ под маски

#БалетПодМаски е ознаката во соопштението на МОБ испратено до медиумите за да се објасни како течат подготовките за балетската премиера „Болеро“ – Морис Равел во кореографија на Саша Евтимова.

МОБ со оваа премиера ќе биде дел од годинешното „Охридско лето“ 2020 со „Гала оперски концерт“ на 13 -ти август со почеток во 22 часот на сцената Долни Сарај.

Диригент на балетската претстава ќе биде Бисера Чадловска, а како дел од гала оперскиот концерт настапуваат: Сандра Митровска – сопран, Катерина Стојановска – сопран, Ѓорѓи Цуцковски – тенор и Владимир Саздовски – бас. Дел од балетска премиера „Болеро“ – Морис Равел, како женски балетски ансамбл, Катерина Стојановска – сопран и оркестарот на Национална опера и балет.

Претходна вестВладата имаше време за точна стратегија за учење од 1ви, зошто ја нема?!
Следна вестСончево и топло со мала попладневна нестабилност