По тепачката во грчкиот парламент: еден пратеник заврши во болница, друг во притвор

Еден грчки пратеник заврши во полиција, а друг е во болница по тепачката во парламентот во Атина во средата.

Независниот пратеник Константинос Флорос – порано дел од екстремно десничарската партија Спартанци – го нападна пратеникот Василис Граменос од националистичката партија Грчко решение за време на жестоката дебата во парламентот за тужба за клевета.

Парламентот расправаше за укинување на имунитетот на претседателот на Грчкото решение, Киријакос Велопулос, кој беше тужен за клевета од пензиониран офицер на морнарицата. Флорос е син на пензионираниот офицер на морнарицата. Тој побара да зборува на пленарната седница за време на расправата, но не му беше дозволено, бидејќи е инволвиран во случајот.

Тензијата ескалираше и двајцата мажи излегоа надвор од пленарната сала. Во грчките медиуми се појавија фотографии на кои се чини дека Флорос го фаќа Граменос за глава и го фрла на земја.

Граменос беше префрлен во собраниската клиника. Партиски функционер подоцна изјави за „Политико“ дека е префрлен во болница, со скршеница на носот и зглобот. Флорос е приведен и приведен во полициската управа.

Тој ќе одговара за кршење на член 157 од Кривичниот законик, според кој е кривично дело напад врз пратеник при вршење на функцијата и може да добие затворска казна до десет години.

Други пратеници побараа кривична пријава. Три крајно десничарски екстремни партии стигнаа до грчкиот парламент на националните избори минатото лето, вклучително и Спартанците, поддржани од поранешниот фронтмен на екстремната десница на Златна зора, Илијас Касидиарис, кој е во затвор.

Претходна вестЗНАМ уверува дека знае како се станува партија без која не може да се прави влада
Следна вестВанковска: Отворав теми за кои кукавиците не смеат да отворат уста; Апасиев: Се гледаме на парламентарни…