Половина милион луѓе протестираа во Лондон, се очекуваат помасовни протести

Масовни протести има деновиве во Лондон пренесуваат британските медиуми. Особено голем бил протестот завчера кога на улица излегле половина милион луѓе.

– Во следните денови ќе има хаос бидејќи се очекуваат нови протести. Илјадници луѓе беа собрани околу Вестминстер и Даунинг стрит, а се претпоставува дека на штрајкот биле присутни половина милион луѓе меѓу кои наставниците, вработените во железницата, вработените во јавната администрација, универзитетските предавачи… Штрајкувачите бараат зголемување на платите поради инфлацијата, но нивните барања се однесуваат и на условите за работа, заминувањето во пензија и планот на Владата да го ограничи правото на штрај, се вели во вчерашните извештаи за настанот.

Штрајкувачите бараа зголемување на платите што ќе го покрие зголемувањето на инфлацијата од 10,5 отсто, но барањата се однесуваат и на условите за работа, пензија и планот на Владата за ограничување на правото на штрајк.

„Вината за штрајковите е во министрите“

На штрајк ќе стапат и вработените во Министерството за транспорт, образование, труд и пензии, здравствена и социјална помош и внатрешни работи. Тука се и националните автопати, Агенцијата за поморска и крајбрежна стража и Агенцијата за возачи, како и противпожарната бригада. Здравствените служби за прв пат најавија координиран штрајк на 6 февруари, во што ќе биде најголемиот штрајк во Националната здравствена служба (НХС).

Илјадници работници на Брзата помош најавија сенароден штрајк на 10 февруари. Тие беа првите што одговорија откако синдикатите започнаа историска серија протести против ниските плати во НХС.

Околу 1.000 агенти на граничната патрола на Велика Британија ќе штрајкуваат, предизвикувајќи прекин на патничкиот сообраќај помеѓу 17 и 20 февруари во пристаништето Довер и француските пристаништа Данкерк и Кале.

– Вината за овие штрајкови е исклучиво кај министрите кои нема да ги одвојат парите, изјави генералниот секретар на синдикатот ПЦС, Марк Сервотка.

УНИСОН најави дека илјадници работници во Агенцијата за животна средина ќе штрајкуваат на 8 февруари.

Претходна вестВо скопски Аеродром украдени влезни врати од згради
Следна вестРепрезентативката Гичевска ќе настапува за четирикратниот француски шампион Безансон