Претседателот на Иран загина во хеликоптерската несреќа

Во хеликоптерот бил и шефот на иранската дипломатија. Нивната смрт ја потврди иранската државна телевизија.

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси загина во хеликоптерска несреќа заедно со министерот за надворешни работи на Азербејџан Хосеин Амиромабдалохјан, јави иранската државна телевизија. Нивната смрт е потврдена по хеликоптерската несреќа во источен Азербејџан, јави Прес ТВ, не наведувајќи извор.

Хеликоптерот со претседателот Раиси и Амирабдолахиан се урнал додека летал над планинска област, низ густа магла, враќајќи се од посета на границата со Азербејџан, јавува Ројтерс, наведувајќи дека тоа им го кажал ирански претставник.

Новинската агенција ИРНА објави дека е идентификувана точната локација каде што се случила несреќата. Како што изјавија вчера, потрагата била во тек во близина на областа Варзакан, која припаѓа во raisiиранската провинција Источен Азербејџан, но операцијата била отежната поради темнината и лошите временски услови.

Претходна вестВремето денеска променливо облачно со врнежи од дожд
Следна вестПоради поставување водоводен приклучок без вода неколку улици во Козле