Путин: Белорусија стана нуклеарна сила

Белорусија се приклучи на клубот на „нуклеарни сили“, изјави во понеделникот рускиот претседател Владимир Путин. Минск успешно ја оперира својата прва нуклеарна централа, изградена од Росатом, руската државна корпорација за атомска енергија, заклучи тој.

Белоруското министерство за енергетика даде официјално зелено светло во ноември за комерцијалната работа на втората енергетска единица на станицата. Со вкупен капацитет за производство на електрична енергија од 2.400 мегавати, централата се очекува да покрие до 40% од енергетските потреби на нацијата, објавија медиумите во тоа време.

Сместена недалеку од градот Островец во северозападна Белорусија, електраната била изградена помеѓу 2013 и 2023 година од Атомстројекспорт, подружница на Росатом. Тоа е првата нуклеарна централа надвор од Русија која ги користи најсовремените нуклеарни реактори на Росатом од генерацијата 3+, објави „РИА Новости“.

Во 2023 година, Москва исто така стационираше нуклеарно оружје во Белорусија, по повеќекратните барања од Минск. Белоруското раководство ги наведе агресивните западни политики и согледаната закана од американското нуклеарно оружје на почвата на некои од сојузниците на Вашингтон во Европа. Русија, исто така, ја сигнализираше својата подготвеност да користи какво било оружје што и е на располагање за да ја заштити Белорусија, доколку таа биде нападната.

Воената соработка меѓу двата соседа дополнително се забрза поради тековниот конфликт меѓу Киев и Москва. Путин ја објави својата одлука да постави нуклеарно оружје во Белорусија во март 2023 година, како одговор на плановите на Британија да ѝ обезбеди на Украина муниција со осиромашен ураниум – потег кој Москва го критикуваше како непромислен и неодговорен.

Во јули 2023 година, Русија рече дека би можела да размисли за повлекување на своето тактичко нуклеарно оружје од Белорусија доколку САД и НАТО го сменат својот сегашен политички курс и го отстранат нуклеарниот арсенал на Вашингтон од Европа и ја уништат нејзината инфраструктура.

Претходна вестСкопјанец искршил излог во Чаир, го повредил и упатил закани кон сопственикот
Следна вестВозрасен маж допирал девојче во градски автобус во скопски Аеродром