Ракометарките убедливо ја совладаа Литванија

Македонските ракометарки убедливо ја совладаа Литванија со 34:24 (18:12) во последниот натпревар од квалификациите за пласман на Европското првенство, кое ќе се одржи во Австрија, Унгарија и Швајцарија.

Денешниот триумф над Литванија беше без резултатско значење, откако Македонија уште во минатото коло го обезбеди учеството на континенталниот собир.

Најефикасни во составот на Македонија беа Седлоска и Ризоска со по шест постигнати гола, Младеновски постигна четири, Мицевска запиша седум одбрани.

Претходна вестВо Србија се води голема потрага по телото на Данка, таткото на убиецот заврши во притвор
Следна вестБруталното апсење на новинарот Салиу потврдува дека нема промена, ДПМНЕ е режимска партија, велат од СДСМ