Регистрирани 15 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.550 тестирања, а регистрирани се 15 нови случаи на Ковид-19, од кои 10 се во Скопје, по два во Куманово и Дебар и еден во Тетово.

Исто така, регистрирани сe 6 оздравени пациенти, петмина од Скопје и еден од Тетово.

Во изминатите 24 часа не се регистрирани починати лица.

Направените 2.550 теста се преку: ИЈЗ – 120, ЦЈЗ Скопје – 34, ЦЈЗ Битола – 40, ЦЈЗ Прилеп – 16, ЦЈЗ Тетово – 5, ЦЈЗ Куманово – 24, ГОБ „8 Септември“ – 8, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 62, „Авицена“ – 147, „Биотек“ – 95, „Систина“ – 66, „Синлаб“ – 145, „Ремедика“ – 5, „Плодност“ – 23, „Генеа“ – 3, „Никоб лаб“ – 465, „ВФВ медикал“ – 11, „Ели медика“ – 1, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) –-вкупно 1.280.

Досега во земјата се направени вкупно 935.282 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 155.965, бројката на оздравени пациенти е 150.243, на починати е 5.488, а бројот на активни случаи изнесува 234.

Според епидемиолошките анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 68.777, Активни 92
Куманово 8.895, Активни 17
Прилеп 8.328, Активни 1
Тетово 7.344, Активни 74
Битола 6.310, Активни 2
Велес 5.474, Активни 0
Гостивар 5.199, Активни 16
Кавадарци 5.156, Активни 1
Охрид 5.023, Активни 4
Штип 4.963, Активни 3
Струмица 4.126, Активни 3
Струга 2.985, Активни 4
Кочани 2.794, Активни 2
Кичево 2.604, Активни 7
Гевгелија 2.196, Активни 1
Неготино 2.184, Активни 0
Свети Николе 1.525, Активни 1
Ресен 1.234, Активни 0
Крива Паланка 1.227, Активни 0
Радовиш 1.161, Активни 0
Берово 1.032, Активни 1
Делчево 973, Активни 0
Дебар 947, Активни 5
Виница 886, Активни 0
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 667, Активни 0
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 0
Демир Хисар 400, Активни 0
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 377, Активни 0
Македонски Брод 359, Активни 0
Пехчево 269, Активни 0
Македонска Каменица 249, Активни 0
Дојран 132, Активни 0