Румен Радев до Македонија: Нема да се ревидираат договори

Европската перспектива на РСМ зависи од строгото спроведување на меѓународните договори во кои е членка, како и од одобрените од Европскиот совет во јули 2022 година. Преговарачка рамка, која, за информирање на одговорните институции во РСМ, нема да се ревидира, се наведува во претседателската изјава.

Во својата позиција во понеделникот рано наутро, шефот на бугарската државата Румен Радев упати остро предупредување до политичарите во Македонија.

Румен Радев наведува дека Република Бугарија не прифаќа изјави и однесување кои се во спротивност и со Договорот за пријателство, добрососедство и соработка од 2017 година и со другите меѓународни договори што РСМ ги има потпишано.

-Бугарија постојано и јасно го кажа својот став дека договорите мора да се исполнат, вели шефот на државата Румен Радев и експлицитно потсетува дека Република Македонија е земја членка на НАТО, од која произлегуваат соодветните обврски и одговорности.

Договорот со Бугарија беше и меѓу проблематичните теми за ВМРО-ДПМНЕ во кампањата, бидејќи сите претставници на победничката партија дадоа изјави во насока на повторно преговарање на Преговарачката рамка со ЕУ, во која се вклучени и проблематичните моменти со Бугарија.

Главните пораки на лидерот на партијата ВМРО-ДПМНЕ која победи на изборите во Скопје, Христијан Мицкоски, во интервју за македонската телевизија „Канал 5“ беа во насока на повторно преговарање за условите и чекање некој поразумен да дојде на власт во Бугарија. Мицкоски го коментираше и ставот на вршителот на должноста премиер.

Димитар Главчев дека Бугарија повеќе нема да прави отстапки за Македонија, пишуваат бугарските медиуми.

Претходна вестПутин го смени долгогодишниот министер за обрана Сергеј Шојгу
Следна вестСтруга ја совлада Шкендија и ја одбрани титулата