Скандал во Ријад: Натпреварот Фенербахче-Галатасарај нема да се игра

Турските новинари кои се наоѓаат во Саудиска Арабија на стадионот во Ријад објавија дека натпреварот од Суперкупот меѓу Фенербахче и Галатасарај е одложен.

 

Натпреварот меѓу Фенербахче и Галатасарај требаше да се одигра на стадионот Ал Наср со почеток во 18:45 часот.

Турските новинари присутни на стадионот објавија дека натпреварот е откажан и дека ќе се игра на друго место, сега се чека само официјална потврда од двата клуба.

Причината за ова е што организаторите на натпреварот во Саудиска Арабија не им дозволија на играчите на Фенер и Галата да излезат на теренот облечени во дресови со ликот на Кемал Ататурк во чест на 100-годишнината од основањето на Турција. Покрај тоа, домаќините не дозволија да биде изведена химната на Турција и да има една минута молчење.

Челниците на лутите ривали не се согласија на компромиси, а играчите останаа во хотелот и воопшто не дојдоа на стадионот.

По преговорите кои траеја во текот на целиот ден, одлучено е натпреварот да се откаже бидејќи организаторите не сакаа да ја сменат својата одлука, а тоа не им се допаднало на челниците на Фенербахче и Галатасарај.

Претходна вестРаботник пронајден онесвестен на работното место, починал во болница
Следна вестСтолтенберг: НАТО будно ја следи ситуацијата во Полска