Следната недела штрајк на царинските службеници во Грција

Штрајк на грчките цариници. Имено, дводневен штрајк за 2 и 3 април закажаа грчките царинските службеници. Тоа ќе влијае и на сообраќајот на граничните премини од Грција кон соседните земји, меѓу кои и Македонија, јави дописничката на МИА од Атина.

Од Федерацијата на царински службеници на Грција соопштија дека цариниците од Независната управа за јавни приходи како и од Министерството за финансии ќе одржат 48-часовен штрајк, а од Синдикатот на вработени во јавниот сектор преку соопштение изразија поддршка за штрајкот.

Според информациите на дописничката на МИА од Атина, поради 48-часовниот штрајк на цариниците целосно ќе биде во прекин сообраќајот на граничните премини од и кон Грција за товарните возила и секаков вид пратки, додека пак во однос на автомобилите, не е исклучена можноста возилата повремено да се пропуштаат, нешто што ќе се дефинира и појасни непосредно пред почетокот на штрајкот.

Претходна вестЗа 23 години во Македонија изгореле 2,5 милиони метри кубни шума на 201.121 хектар
Следна вестКралот на Маорите бара на китовите да им се доделат човекови права