Со дронови се бара хеликоптерот на иранскиот претседател Раиси

Иранската Црвена полумесечина испрати беспилотни летала за да помогне во лоцирањето на хеликоптерот, рече Бабак Махмуди.

Хеликоптерот со иранскиот претседател Ебрахим Раиси (63) грубо слетал, објави во неделата државната телевизија, додавајќи дека на местото на инцидентот биле испратени дури 16 спасувачки екипи.

Махмуди додаде дека несреќата се случила во областа Калибар и Варзган.

-Доновите на Црвената полумесечина и спасувачките тимови се распоредени на локацијата. Ние, исто така, истражуваме што се случило, додаде Махмуди.

-Извештаите укажуваат дека имало несреќа и сите екипи треба да бидат на местото на настанот за да извршат увид, рече тој.

Претходна вестКурти им честита на лидерите на Вреди: За првпат албанска опозиција освои над 100 илјади гласови
Следна вестДелови од Аеродром, Карпош и Ѓорче Петров утре без струја