Српски мафијаш убиен во Бразил, пред сопругата и детето

Српскиот државјанин Дарко Гејслер Недељковиќ (43), кој се барал за убиството на  Андрија Мрдак во 2014 година, бил убиен пред сопругата и детето. Ликвидацијата се случила на 5 јануари во населбата Ембаре во Сантос во Бразил.

Локалните медиуми јавуваат дека жртвата е идентификувана како 43-годишниот Дарко Ковач, а се сомневаат дека убиениот користел лажен идентитет. Гајслер важел за близок до Шкаљарскиот клан

Убиството се случило во петокот вечерта во 19 часот и 46 минути, во населбата Ембаре, во моментот кога жртвата се симнала од велосипедот на кој се возел неговиот четиригодишен син. Напаѓачот му пришол одзади и пукал.

Во моментот на ликвидацијата напаѓачот носел маска и ракавици. Злосторството го снимиле надзорните камери, а на видеото се гледа моментот кога убиецот ѝ приоѓа на жртвата и пука во неа. Србинот бил застрелан во моментот кога се симнал од велосипедот, додека неговото дете се уште било на велосипедот. Во моментот кога бил застрелан, сопругата на убиениот скокнала да го држи детето за да не падне.

Соседите на убиениот рекле дека тој и неговото семејство живееле таму неколку години и дека бил мирен и дека нема индиции за незаконски активности.

Инаку, убиениот Србин е осомничен за убиството на Баранин Андрија Мрдак. Злосторството се случило на 25 декември 2014 година, пред капијата на затворот во Спуз.

Како што јавија медиумите, убиецот пукал во правец на Мрдак, пред очите на неколку лица. Поради убиството, по Гајслер, државјанин на Србија, кој со години е во бегство е распишана потерница.

Претходна вестКривичниот суд уште се мисли дали ќе ја прифати жалбата на Обвинителството за приведените по насилството во М-НАВ
Следна вестГерманка и петмина други граѓани пријавиле каснување од куче скитник во Скопје