Стартуваат Зимски младински игри во Гангвон, настапуваат четворица македонски спортисти

Во јужнокорејскиот град Гангвон денеска со свечена церемонија ќе бидат отворени 4. Зимски младински олимписки на кои меѓу над 1.800 спортистки и спортисти, на возраст од 15 до 18 години, од околу 80 земји, ќе настапат и четворица македонски претставници, по двајца во двете конкуренции.

Македонското знаме на отворањето ќе го носат Андријана Каевска и Давид Торевски.

Каевска, заедно со Благоја Најденоски, ќе настапат во биатлон, додека Торевски и Матеа Трајковска ќе се натпреваруваат во крос кантри.

Игрите во Гангвон кој свечено ќе бидат затворени на 1 февруари, се први во историјата на кој ќе се применува правилото за родова еднаквост што значи дека бројот на дисциплини во олимписката програма ќе биде еднаков и за спортистите и за спортистките, по 34.

Гангвон е првиот домаќин на Зимските младински олимписки игри надвор од Европа, по Инсбрук 2012, Лилехамер 2016 и Лозана 2020.

 

Претходна вестКовачевски со барање до Џафери: Министерските места на ВМРО-ДПМНЕ да останат празни додека не одлучат да ја поддржат техничката влада
Следна вестВМРО-ДПМНЕ: Правото не познава предлози за министри, „празно место“ како што изјавува Ковачевски