Струга ги врати Шкупи и Шкендија во борба за титулата, реми во скопското дерби, Вардар загуби во Струмица

Шкендија и Шкупи го искористија поразот на Струга и се вратија во борбата за шампионската титула.

Шкендија на домашен терен убедливо го порази Гостивар со 4:1, Шкупи со пресврт и со гол во 97.минута славеше над Тиквеш, а бранителот на трофејот Струга загуби од Силекс 2:3, и покрај тоа што имаше водство од 2:0.

По 29 рунди Струга и Шкупи имаат по 58 бода, три повеќе од Шкендија.

Интересно до крајот на сезоната ќе биде и во борбата за опстанок. АП Брера се чини дека го обезбеди опстанокот откако славеше над Вардар 2:0. Црвено-црните се во бараж зоната имаат пет бода помалку од Воска спорт, која убедливо гја победи Брегалница со 4:0 и шест помалку од Работнички.

„Романтичарите“ во градската пресметка со Македонија ЃП одиграа 1:1.

Резултати, 29.коло:

АП Брера-Вардар 2:0

(Цветаноски 24’)

Работнички-Македонија ЃП 1:1

(Билали 66’ – Ларсон 45+3’)

Струга-Силекс 2:3

(Ибраими 23’, Радески 34’ – Игњатов 36’, 48’, Каланоски 52’)

Шкендија-Гостивар 4:1

(Шала 2, 9’, Адеми 54’, Цинари 88’ – Кехинде 81’)

Шкупи-Тиквеш 3:2

(Воша 39’, Аворнио 86’, Дуду 97’ – Спахиу 53’, 82’)

Воска спорт-Брегалница 4:0

(Јашароски 11’, 21’, Георгиев 44’, Марушиќ 82’)

Претходна вестДвајца Срби краделе велосипеди во општина Аеродром, полицијата ги фати
Следна вестСкопјанец претепан поради недоразбирање околу паркинг