Тешка сообраќајна несреќа кај Младеновац, има загинати, над 20 лица се повредени

Возачот на патничко возило загина утрово во судир со автобус во близина на Младеновац, а 30 луѓе се донесени во итниот центар, според Танјуг.

Директниот судир на автобусот и теренскиот автомобил се случил околу 5:40 на патот Мали Ватревац – Младеновац до рампата на патарината, а во несреќата учествувале и џип и автобус на линија 493.

Повредените се транспортирани во ургентен центар од амбулантни возила и приватни автомобили.

Повеќето патници се со полесни повреди.

Истрагата е во тек.

Министерот за градежништво, транспортот и инфраструктурата Горан Вешиќ во посета на ТВ Прва, истакна дека добил информации дека има сообраќајна несреќа, но дека причината е сè уште непозната.

Претходна вестПетров и Богоев разочарани од молчењето на сопартиците, бараат да дискутираат, а не да се сликаат
Следна вестКлековски: Не треба да го промениме Уставот додека не видиме знаци на добра волја од Бугарија