Утрово земјотрес во Албанија

Албанија денеска била погодена од земјотрес со јачина од 3,6 степени според Рихтеровата скала.

Според податоците објавени на веб-страницата на Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC), епицентарот на земјотресот бил четири километри од Либражди и 19 километри од Елбасан.

Албанските медиуми јавуваат дека земјотресот бил на длабочина од 15 километри.

Наведено е дека бил регистриран во 6.32 часот.

Според првите информации, нема материјална штета.

Претходна вестОпштина Карпош со субвенции за нови велосипеди, електрични тротинети и за полагање за возачка дозвола
Следна вестМакедонија пријави двајца пливачи на Светското првенство во Доха