ГРАЃАНСКА ДИОПТРИЈА

Кој со кого се помирува, или целта е сите да се помириме со промена...

Н: Кој со кого се помирува, или целта е сите да се помириме со промена на Уставот? Последниов месец се форсира помирување во Македонија. Но...

Чекаат ли парламентарците комесарот Хан да им каже и да се чисти околу Собранието?

Секаде во светот, најсредено е околу парламентите и владите. Тоа е репрезентативен дел од државата. Тоа е местото каде се гледа како една држава...

Маски против загадување требаше одамна да се набавaт, а не сега за нив да...

Откако ептен притисна загадувањето, министрите се сетија сега е добро луѓето да се штитат и со маски. Па така, по цела година откако најавија...

Не знаат и дупки да поправат

Се сеќавате ли кога градоначалниците од Скопје не повикаа да пријавуваме дупки на улиците? А они потоа ќе ги направиле. Леле, колку тоа изгледаше...

Зошто ги снемува од интернет изборните ветувања на градоначалниците во Скопје?

Што се ветиле градоначалниците на СДСМ во Скопје во своите изборни програми за локалните избори кон крајот на минатата година? На ова прашање веќе...

Уште ова ни фали- пратениците да расправаaт за загадување, и во Устав ќе го...

Загадувањето во Скопје не притиска засилено. Најповикуваните институции упорно не уверуваат дека бараат решение и дека нудат мерки. Работат ли вистински или се е...

И новиот протест покажа дека треба да има избори за да се разбистри политичката

Како и февруарскиот протест посветен на одбраната на уставното име на нашата држава, така и неделниот протест против уставните промени со кои ќе се...

На поранешното „Вардариште“ ѓубрето и натаму се трупа, а нели требаше парк да биде?

Глутница кучиња во неделата околу пладне го пречека камион кој истовараше ѓубре на просторот на поранешната депонија „Вардариште“. Бараа храна, а тука се постојано...

Партизаните не ослободија од фашизмот, ние како да ги забораваме

Скопје го одбележа своето ослободување од фашизмот и окупацијата. За многумина скопјани тоа немаше ниту да биде познато, да не имаше по некое знаме...

Грдо е „Градската куќа“со години да стои недовршена среде главниот плоштад

Започнати и запоставени градби го нагрдуваат главниот плоштад во градот. Железни арматури штрчат од бетонските столбови на двата незавршени објекти, а со месеци и...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Бутел над двојно повеќе ПМ од дозволеното- наместо мерки, партиски соопштенија

И викендов Скопје се гуши во канцерогените ПМ честички, а од надлежните јавноста доби соопштенија на ниво на дневни партиски препукувања за тоа кој...

Без вода жителите на улицата „Петар Ацев“ во Мичурин

Водоснабдувањето на улицата „Петар Ацев“ е прекинато поради уличен дефект на 150 мм цевка на улицата, позади ресторанот „Рулет“ во населбата Мичурин. Прекинот ќе...

Спомен куќата на Мајка Тереза во подготовки за доаѓањето на папата

Спомен куќата на Мајка Тереза почнува да се подготвува за доаѓањето на папата најавено за 7ми мај. Ова го најави директорот на куќата Ариан...

За прв пат „Хамлет“ во кино Култура

„Хамлет“ на Вилијам Шекспир ќе биде изведена премиерно вечерва во кино Култура. – „Да бидеш или не“ во оваа претстава не одекнува како прашање,...

Петиција со 317 потписи до Гази баба: Не сакаме фабрики туку парк!

Да нема индустриски капацитети туку парк, бараат граѓаните скопска Гази баба, преку петиција што ја доставија до општината. Имено собраа 317 потписи за,...