Каква порака се испраќа до младите: Две години условно откако со џип усмрти човек и неродено бебе?

Условно, две години – е казната за Васил Ч. од Тетово, кој во 2018 година, кај Млечен ресторан во Скопје поминал преку две ленти со џипот „цитроен“ и удри во мотор. Возачот на моторот загина, а неговата сопруга која тогаш беше бремена – го загуби детето. Ваквата пресуда практично значи дека Васил Ч. е слободен, само ако не го повтори делото следните две години. Случајот дури вчера дочека да влезе во судска процедура, односно првото и последно рочиште сеслучија во еден ден. Се затвори експресно откако Влатко Ч. ја призна вината.

Реагираа на социјалните мрежи: прво сопругата на загинатиот, Наташа Апостолоска:
-Во името на граѓаните на РСМ, судијата Елена Илиевска-Јосифовиќ при ОС Скопје 1, му изрече условна осуда на оној кој ми го одзеде сопругот на 32 години, бебето и мене ме остави со тешки телесни повреди! Само затоа што признал! Дно дна!“, напиша Апостолоска.

А потоа и татко му:
-Пријатели. Сакам да ве известам дека денес се донесе пресуда за смртта на мојот син кој загина пред две години во сообраќајка. Неговата сопруга бремена го изгуби плодот и се здоби со тешки телесни повреди. Пред да ја каже судијката пресудата ме известија дека каква и да биде пресудата да останеме смирени, бидејќи може да бидеме казнети. Судијката со многу очај кажа дека ѝ било многу тешко да ја донесе оваа пресуда. На сите отежителни и олеснителни околности, пресудата гласеше не е виновен и ќе биде две години условно осуден. Ние ќе бидеме казнети ако негодуваме, а тој што одзеде животи и уништи животи на фамилии си е слободен? Тоа е нашето судство, обвинителство и цел синџир на судски заврзлами. Сега нека пресуди народот кое судство и која правна држава имаме, напиша таткото на починатиот.

Не само што оваа судска пресуда фрла уште една валканица врз македонскиот правосуден систем -истовремено демонстрира заштитеност кон одредени луѓе, на сметка на граѓаните кои немаат „врски“ за да живеат привилегирано- туку и испраќа една штетна порака кон младите:
-Како да ги спречиме децата пијани да влегуваат во автомобил?! Како да им се објасни дека може да си го загорчат животот ако направат вакво нешто – кога гледајте, па човекот минал практично неказнето!
-За „27 април“ процесот е страшно долг, мачен, пратеници се осудуваат се ослободуваат по потреба на власта, па ние се чудиме што овој човек е слободен оти свртел на дупла лента и утепал човек…Срам да ви е, ветувавте реформи во судството а пак си го користите како алатка за казни, закани или награди!
-Судски реформи без народот да притисне за тоа нема. Протестите на пример во Бугарија се точно тоа, народот веќе не сака да биде лажен, манипулиран, оти гледаме, се гледаме – пишуваат граѓаните.

Обвинителството најави реакција откако ќе ја добијат пресудата во писмена форма.

Претходна вестПак шверцер на мигранти загрозил многу животи бегајќи од полицијата
Следна вестКако ковид 19 го парализираше животот на скопјани, тема на Статуафест